Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co potřebuji k tancování Break Dance ?

break dance chranice / potrebyPředevším si uvědomte, že break dane taneční styl náročný na opotřebení těla. Dochází při něm k úrazům častěji, než při jiných sportech, takže nezapomeňte chránit svoje tělo, ať vydržíte tancovat co nejdéle. Asi nejlepší způsob, jak se nezranit, je vůbec netancovat, že, ale to my nechceme. Takže se zamyslete nad break dance teoreticky. Člověk namáhá hlavu (například při točení, stoji na ní), zápěstí, lokty, ramena kolena a chodidla. V tomto článku vám vysvětlím, jak se co nejlépe chránit před úrazem.

 

Hlava (500 a více kč)

Je nejen důležitá k tancování, ale taky k myšlení. Hlavní rizika jsou dopady na ni při různých akrobatických skocích (ano, můžete na ní spadnout i ze stojky, ale ještě nikdy jsem to neviděl), nebo neopatrné točení na hlavě, jehož následkem jsou natažené vazy. Prvnímu stylu úrazů se uchráníte nejlépe helmou, ale upřímně, neviděl jsem nikdy nikoho, kdo by s ní skákal. Spíše se používá při headspinu, aby vám to lépe klouzalo. Druhému stylu úrazů se ubráníte rozcvičením, rozehřátím a nepřeceňováním se.

Lokty (kolem 300 kč)

break dance chránič na loketK nejčastějším úrazům loktů při break dance dochází když padáte ze stojky, nebo zkoušíte různé triky na loktech (třeba air track na loktech). Úraz je to věru nepříjemný - protože čím víc na lokty bez chráničů padáte, tím víc se vám ničí. Mě se jednu dobu stávalo, že jsem ráno nemohl natáhnout ruku, byla to bolest jako kdybych měl loket propíchlej skrz na skrz obří jehlou. Na obrázku můžete vidět typický loketní chránič. Má takový příjemný pěnový polštářek, který tlumí nárazy. Natáhnete si ho a lokty máte jako v bavlce.

Zápěstí (30 kč za elastickou bandáž)

Spoustu začátečníků může zlobit tato část těla. Hlavně když trochu tvrději dopadnou na ruce, nebo dýl skáčou ve stojce, tak si zápěstí hned narazí a pak kvůli bolesti nic dalšího dělat nemůžou. Dřív jsem to řešil bandážema (obvazy) okolo rukou, ale postupně se zápěstí stávaly odolnější, až teď nebolí vůbec.

Kolena (kolem 300kč)

Dostávají zabrat hlavně u footworků. Významně také při učení se windmillu a flares. Existují 2 řešení. A buďto nezapojovat kolena do triků a neučit se powermoves, u kterých je riziko nárazů na tuto část těla, a nebo jak jinak, než nakoupit chrániče. Doporučuju ty, které vypadají podobně jako loketní (je to speciální typ - kolenní chráníče). Koupíte je normálně ve sportu (break dance shop ještě nevymysleli). Pokud by nevěděli, tak místo na break dance řekněte na volleybal, a oní vám nějaké vytáhnou. Vy si je zkusíte, zaplatíte a šetříte své zdraví.

Chodidla (kolem 2000 kč)

Nejdůležitější jsou vaše nohy a obuv. Mám pocit, že potřeby kvalitních bot jsem se už v nějakém článku věnoval, ale proč to nezopakovat. Při break dance se často skáče, dochází k nárazům a když dnes máme technologii, jak je efektivně tlumit, využijte ji ! Kupte si nějaky Nike se vzduchovým polštářem, či jinak udělaným měkkým povrchem a nebude litovat. Pomůžete celému tělu. Bboys, kteří mají problémy s kotníky používají elastický obvaz na zpevnění. Můžete si koupit také speciální elastické zpevňovače určené na kotníky, popřípadně kolena či lokty.

Potítka a rukavice - vhodné k točení

Kdo tancuje break dance, ten se většinou i točí. A kdo se točí, potřebuje zmírnit tření. Často se používají potítka nebo rukavice na kolo, ale bohatě stačí dát si pod ruce chrániče.

Kategorie: Break Dance obecně