Jdi na obsah Jdi na menu
 


Break Dance triky - Headspin / točení na hlavě

bboy dělající headspinHeadspin je dalo by se řict značkou break dance, a také jeden z nejjednodušších power moves, které se dají naučit. Stejně jako ostatní break dance triky, i točení se na hlavě může být nebezpečné. Doporučuji točit se v helmě (stačí na bmx kolo) a pořádně se předtím protáhnout (už se mi povedlo natáhnout si vazy a není to nic příjemného)

Návod na headspin

1. Začněte na kolenou, naklánějící se dopředu a opírejte se přitom hlavou o zem. Položte ruce na zem před vás tak, aby vaše obě ruce a hlava tvořily rovnostranný trojúhelník. Potom vykopněte vaše nohy nahoru tak, aby jste se dotýkali země jenom rucemi a hlavou. Tato pozice se jmenuje tripod. Zkoušejte v ní udržet rovnováhu, dokud to pro vás nebude jednoduché. Zároveň to i posiluje krční svaly.

 

2. Roztáhněte vaše nohy do 90 stupňů a během toho otočte vaše boky proti směru hodinových ručiček nejvíc, jak můžete.

3. Nejrychleji, jak můžete, roztočte vaše boky a při tom držte nohy stále roztažené a vyvážené uprostřed těla. Jakmile se začne vaše tělo točit, zvedněte ruce ze země. Jakmile se začnete zastavovat, dejte ruce opět na zem a dostaňte se opět do tripod pozice. Vaše hlava a torzo se zastaví první, vaše nohy lehce později (jako kdyby jste je chvíli táhli za sebou). Jakmile jste se zastavili, pokračujte švihnutím boky do směru hodinových ručiček, aby jste udrželi rotaci. Jinak: dostanete se do tripod pozice, aby jste se mohli zapřit a znovu dodat nohám švih, tím urychlit rotaci.

Tipy na headspin

Ze začátku doporučuji trénovat jenom krátké otočky. Snadněji se dostanete do tripod pozice a roztočíte vaše boky. Jakmile dostanete skillz a více otoček vám bude připadat snadných, zkuste váš headspin obohatit. Přestaňte se dotýkat rucemi země a točte se jen tak.

Aby jste zvětšili rychlost rotace při točení se bez rukou, dejte ruce co nejblíže těla a nohy k sobě. Váš headspin bude vypadat jako svíčka. Dejte si pozor, když budete padat, aby jste pořád byli schopni zachytit se rucemi.

Taky bych vám doporučil nikdy se netočit bez upravené čepice / helmy. Stojí to jenom vlasy a bolest hlavy. Navíc to drhne.